4 лютого 2021, 12:00 am Автор 
Читати 92 разів Останнє редагування Четвер, 04 лютого 2021 21:52

 

Яке прекрасне рідне слово!

Воно — не світ, а всі світи

                    (Володимир Сосюра) 

«Державною мовою в Україні є українська мова.»

(стаття 10 Конституції України)

Як ви вже зрозуміли, сьогодні говоритимемо про нашу солов’їну.

Це питання в нашій країні гаряче, його підігрівають з усіх сторін, але варто розібратись в такому важливому питанні мови, яке є одним з найобговорюваніших в суспільстві. І так, мова йтиме про ЗУ «Про забезпечення функціонування української мови як державної» від 25.04.2019 року. Критикувати чи ставити плюси цьому закону ми не будемо, проте реальність така, що вже з 14.01.2020 року він вступив в законну силу майже повністю, а це означає, що ми зобов’язані дотримуватись і виконувати його приписи. Що це за норми і чому вони такі важливі для українського суспільства?

Цей закон регулює функціонування і застосування української мови як державної у сферах суспільного життя на всій території України.

Ст.12 Закон визначає, що робочою мовою діяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій державної і комунальної форм власності, у тому числі мовою засідань, заходів, зустрічей та мовою робочого спілкування є державна мова.

Що ж стосується закладів освіти, то ми, як ніхто інший маємо дотримуватись норм цього закону, адже держава гарантує кожному громадянину України право на здобуття формальної освіти на всіх рівнях державною мовою в державних і комунальних закладах освіти.

Закон зобов’язує володіти державною мовою при здійсненні своєї професійної діяльності керівників закладів освіти всіх форм власності, педагогічних, науково-педагогічних і наукових працівників, крім іноземців чи осіб без громадянства, які запрошені до закладів освіти та/або наукових установ та працюють на тимчасовій основі як наукові, педагогічні, науково-педагогічні працівники або викладачі іноземної мови. До того ж дія Закону не поширюється на сферу приватного спілкування та здійснення релігійних обрядів.

Порушення вимог Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної" щодо застосування державної мови у сфері освіти, науки, культури, книговидання, у інтерфейсах що використовуються комп’ютерними програми та веб-сайтів, у сфері інформації для загального ознайомлення, публічних заходів, технічної і проектної документації, реклами, охорони здоров’я, спорту, телекомунікацій та поштового зв’язку, транспорту - тягнуть за собою накладення штрафу від 200 (двохсот) до 300 (трьохсот) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або попередження, якщо порушення вчинене вперше.

І тут постає питання, кого ж держава наділила повноваженнями контролю за мовним питанням? З метою сприяння функціонуванню української мови як державної у сферах суспільного життя, визначених цим Законом, на всій території України діє Уповноважений із захисту державної мови. Уповноважений для здійснення передбачених Законом повноважень, за потреби, залучає працівників Національної поліції, центрального органу виконавчої влади, що формує та забезпечує реалізацію державної політики у сфері захисту прав споживачів, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, працівників місцевих державних адміністрацій, інших органів державної влади.

Крім того, Закон дає можливість звернення до Уповноваженого зі скаргою протягом 6 (шести) місяців з моменту, коли було виявлено порушення, тобто якщо хтось із нас вважає що наше мовне право порушено, ми можемо поскаржитись до Уповноваженого. І тут знову постає багато питань…

Ми закликаємо всіх і кожного розмовляти українською, пишатись і розвивати її. Розмовляти українською сьогодні модно і престижно.

Оцініть матеріал!
(1 Голосувати)
строительство
интересные факты
JoomShaper