8 ТРАВНЯ – ДЕНЬ ПАМ’ЯТІ ТА ПРИМИРЕННЯ

8 травня в Україні та світі вшановують пам’ять тих, хто поліг у бою, захищаючи рідну землю під час Другої світової війни. Особливо важливим День пам’яті та примирення є сьогодні, коли росіяни вже щодня атакують українські міста.

У 2023 році Верховна Рада України Законом «Про День пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939–1945 років» встановила 8 травня як День пам’яті та перемоги – єдину дату, коли Україна відзначає перемогу над нацизмом та вшановує памʼять загиблих у Другій світовій війні. Поступовий офіційний перехід до європейської традиції памʼятання розпочався після Революції Гідності. Ця традиція полягає не тільки в зміні дати, а й у зміні фокусу – з культу зброї та перемоги на внесок різних спільнот у подолання нацизму, на окрему людину, її страждання і втрати у війні.

Символом пам’яті про Другу світову війну з 2014 року в Україні, як і в Європі, є мак пам’яті. Червоний мак вперше використано в Україні на заходах, приурочених до річниці завершення Другої світової війни у 2014 році. Дизайн українського червоного маку розроблено за сприяння Українського інституту національної пам’яті та Національної телекомпанії України; автором символу є харківський дизайнер Сергій Мішакін.

День пам’яті та перемоги – це нагадування, що Друга світова розпочалася внаслідок домовленостей двох тоталітарних режимів: націонал-соціалістичного (нацистського) у Німеччині й комуністичного в СРСР, а також мовчазного небажання найпотужніших держав світу чинити спротив агресорам.

У 1939–1945 роках обидва тоталітарні режими вчинили на українській землі численні злочини проти людяності, воєнні злочини та злочини геноциду, внаслідок чого український, єврейський, кримськотатарський та інші народи, що жили в межах території сучасної України, зазнали величезних втрат.

Цього року Україна вперше відзначає 8 травня як День пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939–1945 років. Ми приєдналися до європейської традиції відзначення цієї дати. Для Європи 8 травня – точка відліку закінчення війни, перемога над страшним злом нацизму, нагадування про катастрофу війни, а не про тріумф одних народів над іншими, переможців над переможеними. Пам’ять про війну має вести не до культу перемоги, а розвивати вміння цінувати мир, категорично і безкомпромісно захищати його всіма розумними засобами, а також виховувати сміливість та принциповість у боротьбі з агресією й несправедливістю.

Ця сумна врочиста подія ще одна можливість пережити відчуття гордості за український народ, згадати його патріотичні подвиги у боротьбі з нацизмом.

В цей день пам’яті і примирення ми складаємо шану всім, хто віддав своє життя за мир і свободу нашої країни. В цей день ми згадуємо тих, хто не повернувся з війни, тих, хто віддав своє життя за нашу свободу. Хай наша пам’ять про них завжди буде живою. А цей день стане нагадуванням про те, що мир та свобода – це найважливіші цінності, які ми повинні берегти та захищати. Особливо тепер, коли ворог нещадно атакує нашу Батьківщину, руйнує ракетами українські міста, вбиває дітей. Та ми віримо, що зовсім скоро настане наш день перемоги і ми зможемо щасливо і вільно жити в своїй країні!

Червоні маки зацвіли повсюди

автор Надія Красоткіна

Червоні маки зацвіли повсюди…

О! Як же їх багато на Землі…

Печаль і туга заповзає в груди,

Хоч дні уже у сонечку й теплі…

Ці маки про бої нам нагадали

Й гарячу кров, що люди пролили…

За нашу волю тут вони стояли,

І зовсім мало в світі прожили.

Та йшли у бій, щоб волю відстояти

І Україну рідну у бою.

Це наші діти, дорогі солдати

Ішли у бій за мир і за сім’ю.

Це їхня кров тут маками розквітла,

Це їхній подвиг чарами цвіте.

Тут воїни добра, любові, світла

Лягли в полях … Тож пам’ятай про те.

Червоні маки всюди зарясніли

О! Як же рясно квіти зацвіли…

Щоб ми жили, сміялися, любили,

Герої наші в небо відійшли.